Синдром полікістозних яєчників: коли тестостерону явно забагато

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) 

Це поширене ендокринне захворювання, що вражає жінок репродуктивного віку. Основною особливістю СПКЯ є надлишок андрогенів, зокрема тестостерону, що призводить до ряду фізичних і гормональних змін. Давайте розглянемо, що таке СПКЯ, які його симптоми, причини і методи лікування.

Що таке синдром полікістозних яєчників?

СПКЯ – це стан, при якому яєчники жінки виробляють аномально велику кількість андрогенів, чоловічих гормонів, включаючи тестостерон. Це призводить до порушення менструального циклу, утворення кісти в яєчниках і різних симптомів, пов’язаних з надлишком андрогенів.

Симптоми СПКЯ

Основні симптоми СПКЯ включають:

 • Нерегулярний менструальний цикл: Жінки з СПКЯ часто мають рідкі або відсутні менструації, що може вплинути на їхню здатність завагітніти.
 • Гірсутизм: Надмірний ріст волосся на обличчі, грудях, животі та спині через підвищений рівень тестостерону.
 • Акне та жирна шкіра: Гормональний дисбаланс сприяє виникненню акне.
 • Збільшення ваги: Жінки з СПКЯ часто мають надмірну вагу або ожиріння, особливо в області талії.
 • Випадання волосся на голові: Андрогенна алопеція, або чоловічий тип випадіння волосся, також може бути симптомом СПКЯ.

Причини СПКЯ

Точні причини виникнення СПКЯ досі невідомі, але є кілька факторів, які можуть сприяти його розвитку. Гормональний дисбаланс є ключовим фактором, зокрема надлишок андрогенів, що виробляються яєчниками. Інсулінорезистентність також відіграє важливу роль, оскільки високий рівень інсуліну може стимулювати яєчники до вироблення більшої кількості андрогенів. Генетична схильність також може збільшувати ризик розвитку СПКЯ.

Діагностика СПКЯ

Діагностика СПКЯ зазвичай включає комплексний підхід, що поєднує медичний огляд, аналізи крові та ультразвукове дослідження. Лікар може запитати про симптоми, історію менструального циклу та зміни в рості волосся. Аналізи крові допоможуть визначити рівень гормонів, включаючи тестостерон та інсулін. Ультразвукове дослідження яєчників може показати наявність кіст або збільшення яєчників.

Лікування СПКЯ

Лікування СПКЯ спрямоване на управління симптомами і може включати:

 • Зміни в способі життя: Здорове харчування та регулярна фізична активність можуть допомогти контролювати вагу і зменшити інсулінорезистентність.
  Медикаментозне лікування:
 • Гормональні контрацептиви: Допомагають регулювати менструальний цикл і знижують рівень андрогенів.
 • Антиандрогени: Препарати, які блокують дію андрогенів, зменшуючи симптоми, пов’язані з їх надлишком.
 • Метформін: Препарат для лікування діабету, який також використовується для зниження рівня інсуліну і покращення овуляції.
 • Лікування безпліддя: Для жінок, які бажають завагітніти, можуть бути призначені препарати для стимуляції овуляції.

СПКЯ є складним і часто важким для діагностики та лікування захворюванням, яке впливає на багато аспектів життя жінки. Своєчасна діагностика та індивідуальний підхід до лікування можуть значно покращити якість життя і зменшити ризик ускладнень, пов’язаних з цим синдромом. Якщо у вас є підозри на СПКЯ, важливо звернутися до лікаря для проведення необхідних досліджень та розробки ефективного плану лікування.

Автор: Лікар акушер-гінеколог Літвіщенко Олена Миколаївна

Більш детальну інформацію можна отримати у наших адміністраторів за номерами:
📞 098-304-04-40
📞 099-304-04-40
Або залиште свій телефон у месенджері. Ми обов’язково перетелефонуємо.
🔻 Наша адреса: м. Дніпро, вул. Володимира Мономаха, 17-а.
👉 Просимо поділитися цим дописом собі в профіль та в фейсбук-групи.
STARDOCTOR: здоров’я – це головне!
ЛІТВІЩЕНКО
Олена Миколаївна

МЕДИЧНИЙ ДИРЕКТОР

Лікар акушер-гінеколог

Записатися на прийом

Замовити онлайн консультацію з лікарем

Лікарі медичного центру СТАРДОКТОР знаходяться в постійному розвитку та пошуку нових рішень, стандартів діагностики та лікування. Ми завжди тримаємося на хвилі світового прогресу і якнайшвидше реалізуємо його досягнення у своїй практиці.

Якщо Вас зацікавила тема посту, Ви можете поставити додаткові питання лікарю або замовити онлайн-консультацію прямо зараз!

Найцікавіша інформація для Вас у нашому Телеграм каналі

Підпишіться, аби оримувати від нас новини першими.

Підписатися у Telegram